fbpx

DoTERRA Yağları Saf mı?

Uçucu bir yağın saflığı en önemli özelliğidir. Bir uçucu yağ, saflaştırıldığında veya kirlendiğinde daha az etkili hale gelir ve hatta tehlikeli olabilir. Her şeyden önce, doTERRA’nın uçucu yağlar üretirken birinci önceliği saflıktır. 

DoTERRA Uçucu Yağlarının Saf Olduğundan Nasıl Emin Olur?

En başından beri, saf, kaliteli uçucu yağları dünyayla paylaşmayı misyonumuz haline getirdik. Bununla birlikte, uçucu yağ saflığı için kesin bir standart olmadan doTERRA, uçucu yağ endüstrisinde saflık standardını belirlemeye karar verdi. 

Tüm uçucu yağ şirketleri, yağları için yüksek test standartları uygulamayı seçmez. Aslında, birçok şirket paradan veya zamandan tasarruf etmek için test sürecindeki önemli adımları atlar. Ne yazık ki, uygun test önlemleri alınmadığında, uçucu bir yağın gerçekten “saf” olduğundan emin olmak imkansızdır.

DoTERRA, her bir uçucu yağ şişesinin saf olmasını ve kirleticiler veya sentetik dolgu maddeleri içermediğinden emin olmak için CPTG Sertifikalı Saf Terapötik Sınıf ® protokolünü oluşturdu. CPTG süreci, şeffaflığı garantilemek için üçüncü taraf testlerinin yanı sıra her petrol partisinin titiz bir incelemesini içerir. 

Saf Uçucu Yağlar Kullanmak Neden Önemlidir?

Bazı insanlar “Uçucu yağın saflığı gerçekten önemli mi?” Diye soruyor. Veya “Saf olmayan uçucu yağları kullanırsam ne olur?” 

Cevap evet – uçucu yağın saflığı önemlidir. Saflaştırılmış, kontamine olmuş veya sentetik dolgu maddeleriyle yüklenmiş bir yağı kullanırsanız, bitkinin tam doğal faydasını alamazsınız. Ve bazı durumlarda, düşük kaliteli yağlar tehlikeli olabilir ve sağlığınız için ciddi tehditler oluşturabilir. 

Bu nedenle doTERRA, uçucu yağın saflığına çok önem veriyor. Saf olmayan bir yağ kullanırsanız, yağın faydalarını hissetmek zor olabilir ve muhtemelen sağlığınızı riske atabilir. Bununla birlikte, saf, katkısız uçucu yağlar kullandığınızda, daha etkili olurlar ve güvenli kullanım sınırları içinde kalabilirsiniz.


Uçucu Yağlarınızın Saf Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Uçucu yağlarınızın saf olup olmadığını nasıl anlarsınız? Uçucu yağları satın almadan önce, uçucu yağ şirketlerinin yağlarını nasıl tedarik ettiğini, ürettiğini ve test ettiğini öğrenmek için biraz araştırma yapın. 

Araştırmanız sırasında sormanız gereken birkaç soru: 

 • Bitki kalitesi: Şirket, uçucu yağlarını üretmek için yüksek kaliteli bitkiler kullanıyor mu? Bitki bakımında kimyasallar ve böcek ilaçları kullanılıyor mu?
 • Üretim uygulamaları: Şirketin, üretim süreci sırasında kirlenmeye karşı koruma sağlamak için güvenlik prosedürleri var mı? Yağlar karışmış mı yoksa maliyetleri düşürmek için sentetik dolgular mı ekleniyor?
 • Test yöntemleri: Şirket her bir uçucu yağ partisini test ediyor mu? Tarafsız, üçüncü taraf testleri kullanılıyor mu? Test sonuçları halka açık mı? 
 • Depolama ve kullanım: Isı veya ışığa maruz kalmanın neden olduğu kimyasal değişiklikleri önlemek için yağlar dikkatlice işleniyor, paketleniyor ve saklanıyor mu? (Kehribar şişeler genellikle uçucu yağ depolaması için en iyi seçenektir.)

Esansiyel Yağ Saflığının Sağlanması: CPTG Süreci

doTERRA, her bir yağın kimyasal bileşimi açısından incelendiğinde, damıtmadan kısa bir süre sonra CPTG test sürecine başlar. DoTERRA üretim tesisi, ilk turda damıtılan ve test edilen yağların tesisimize gelenlerle aynı olduğundan emin olmak için ikinci bir test turu gerçekleştirir. Yağların kimyasının üçüncü bir incelemesi, yağlar tüketicilere gönderilmeden önce şişelere paketlenirken yapılır. 

Her test, uçucu yağlarımızın kirletici maddeler içermediğini ve üretim sırasında beklenmedik değişikliklerin olmadığını doğrular.


DoTERRA Uçucu Yağlarının Saf Olduğunu Anlamanın 8 Yolu

CPTG kalite test süreci, doTERRA uçucu yağının her partisinin saf, katkısız ve kullanım için güvenli olmasını garanti etmek için sekiz ana adımı içerir.

DoTERRA’nın uçucu yağ saflığını sağlamak için kullandığı testler şunlardır:

 1. Organoleptik test
 2. Mikrobiyal test
 3. Gaz kromatografisi
 4. Kütle spektrometrisi
 5. Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR)
 6. Kiralite testi
 7. İzotopik analiz
 8. Ağır metal testi

Uçucu yağ saflığını tespit etmek için organoleptik testi kullanma

Organoleptik test, özellikle görme, koku alma, tatma ve dokunma gibi insan duyularımızın kullanımını içerir . Uzman damıtıcılar için duyular, bir ürünün kabul edilebilirliğine ilişkin acil ipuçları sağlamak için kalite testinin ilk satırı olarak kullanılır. Alışılmadık bir kokusu, düzensiz kıvamı veya garip rengi olan bir yağ, damıtıcıya anında bir şeylerin yanlış olduğunu söyler. Çoğu zaman, bu test, başka herhangi bir test yapılmadan önce bir ön kalite kontrol adımı olarak kullanılır.


Uçucu yağ saflığını tespit etmek için mikrobiyal test kullanma

Mikrobiyal test, mantarlar, bakteriler, virüsler ve küf gibi biyolojik olarak tehlikeli mikroorganizmaların varlığı için bir grup uçucu yağın analiz edilmesini içerir. İşlem, bir numunenin çekilmesini ve ardından bu numunenin kapalı bir tabak veya plakadaki steril bir büyüme ortamına eklenmesini içerir. Örnek bir süre inkübe edilir ve ardından mikrobiyal büyüme açısından gözlemlenir. Bu test, dolum işlemi sırasında hiçbir ürünün kirlenmediğinden emin olmak için, üretim tesisine giren ürün ve dağıtımdan önce bitmiş ürünler üzerinde gerçekleştirilir .


Uçucu yağ saflığını tespit etmek için gaz kromatografi testini kullanma

Gaz kromatografisinde, uçucu bir yağ buharlaştırılır ve yağı ayrı bileşenlerine ayırmak için uzun bir kolondan geçirilir. Her bileşen, kolondan çıkarken ölçülen moleküler ağırlığına ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak kolon boyunca farklı bir hızda hareket eder. Bu test yöntemini kullanarak, kalite kontrol analistleri bir test numunesinde hangi bileşiklerin bulunduğunu belirleyebilir.


Uçucu yağ saflığını tespit etmek için kütle spektrometresi testini kullanma

Kütle spektrometrisi, uçucu bir yağın bileşimini daha da belirlemek için gaz kromatografisiyle birlikte kullanılır . Kütle spektrometrisinde, önceden gaz kromatografisi ile ayrılan bileşenler iyonize edilir ve bir dizi manyetik alan aracılığıyla gönderilir. Moleküler ağırlık ve yük kullanılarak, her bir bileşenin miktarı belirlenebilir ve bu da bir uçucu yağın gücüne ilişkin ek bilgiler sağlar.


Uçucu yağ saflığını tespit etmek için Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisini (FTIR) kullanma

Fourier-transform kızılötesi spektroskopi (FTIR), bir uçucu yağ partisinin gücünü ve tutarlı kalitesini sağlamak için yapılır. Bu test yöntemi, uçucu yağ bileşiklerinin yapısal bileşenlerini tanımlar. Bir FTIR taramasında, farklı frekanslardaki kızılötesi ışık bir uçucu yağ örneğinden parlatılır ve örnek tarafından emilen ışık miktarı ölçülür. Numunenin kalitesi, bir FTIR okumasından elde edilen sonuçların, kaydedilen yüksek kaliteli numunelerin absorpsiyon modelleri ile geçmiş bir veri tabanıyla karşılaştırılmasıyla belirlenir.


Uçucu yağ saflığını tespit etmek için kiralite testini kullanma

Yunanca el kelimesinden türetilen bir terim olan kiralite, bir molekülün 3 boyutlu yönelimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Tıpkı iki eliniz olduğu gibi, kiral moleküller de sağ veya sol el olarak ayırt edilen iki şekilde bulunur. Bu prensibi ellerinize bakarak gözünüzde canlandırabilirsiniz: yan yana yerleştirildiklerinde birbirlerinin ayna görüntüsüdürler. 

Moleküllerde her “elin” vücuttaki fizyolojik etkileşimlerini etkileyen farklı kimyasal özellikleri vardır. Bir el ağırlıklı olarak doğada üretilir. Bununla birlikte, bir laboratuar ortamında, yapısal benzerliklerinden dolayı sağ ve sol elli moleküllerin oranı her zaman 50 / 50’dir. Sağ ve sol elli bileşenlerin oranı, özel bir gaz kromatografisi türü ile belirlenebilir.

Yaygın olarak partiden partiye esasına göre yapılmasa da, bu test yöntemi herhangi bir uçucu yağda sentetik elementlerin bulunmadığından emin olmak için kullanılır . 


Uçucu yağ saflığını tespit etmek için izotopik analiz testini kullanma

Madde, element adı verilen küçük kimyasal yapı taşlarından oluşur. Düzinelerce element bulunmasına rağmen, her biri içerdiği protonlar nedeniyle farklıdır. Bazen bir element, az veya çok nötron içeriyorsa, birden fazla kararlı biçimde var olabilir. Bu meydana geldiğinde, elementlere izotoplar denir. Karbon elementi, karbon-12 (6 proton ve 6 nötron) ve karbon-13 (6 proton ve 7 nötron) olmak üzere iki kararlı izotopta bulunur. 

Uçucu yağlar organik bileşikler olduğu için öncelikle karbon atomlarından oluşurlar ve belirli bir oranda karbon-12 ila karbon-13 izotoplarına sahip olacaklardır. Bu oran dünyadaki konuma göre değişir.

Özel bir Kütle Spektroskopisi kullanarak , bir uçucu yağ bileşeninde hangi izotopların bulunduğunu ve hangi miktarlarda bulunduğunu belirlemek mümkündür Aynı yerden temin ediliyorsa, bir uçucu yağdaki her bileşen aynı oranda izotoplara sahip olmalıdır. Belirli bir bileşen diğer bileşenlerden farklı bir izotopik profile sahipse, kalite kontrol analisti belirli bir uçucu yağın tağşiş içerdiğini bilecektir.

Uçucu yağ saflığını tespit etmek için ağır metal testi kullanma

Ağır metal testi , herhangi bir uçucu yağdaki ağır metal içeriği miktarını gösterir. Uygun şekilde damıtıldığında, uçucu yağlar ağır metaller içermemelidir. ICP-MS testi, numuneyi iyonize etmek için endüktif olarak eşleşmiş plazma (ICP) adı verilen yüksek enerjili bir ortam kullanır. Numune daha sonra numuneyi temel parçalarına ayıran ve hangi elementlerin hangi miktarlarda mevcut olduğu hakkında bir okuma sağlayan bir kütle spektroskopundan geçirilir.

© doTERRA.com, orijinal metine ulaş