fbpx
powered by Typeform

Egzersiz yapmayı seviyor musun yoksa her seferinde spor salonuna gitmek zorunda mısın? Her iki durumda da, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için egzersiz hayati önem taşır. Uçucu yağlar kendi başlarına kullanıldığında vücut için birçok fayda sağlar. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme ile birleştirildiğinde, uçucu yağlar sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olabilir. Antrenman deneyimlerini geliştirmek, antrenman öncesi ve sonrasında vücuda özen göstermek ve doğal ürünler kullanmayı sevenler için, esansiyel yağlar herhangi bir egzersiz rutininin mükemmel bir arkadaşı olabilir.  

Egzersiz rutininiz ister ağır kaldırma, rekreasyon amaçlı sporlar, yoğun kardiyo veya tozlu bir yürüyüş parkurunu içeriyor olsun, vücudunuzu en yüksek performansta tutmaya yardımcı olmak için uçucu yağları kullanabileceksiniz. 

Egzersiz için en iyi esansiyel yağlardan bazılarını ve daha başarılı, daha keyifli bir egzersiz için bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.  

Temiz Nefes Alma Duygularını Sürdürmek 

Başarılı bir antrenmanın en önemli unsurlarından biri, kalp atış hızınız arttıkça net, derin nefesler alma yeteneğidir. Solunumunuz sınırlıysa, yeterince oksijen almak zor olur ve egzersiz sırasında performansın düştüğünü fark edeceksiniz. Antrenmanınız sırasında temiz nefes alma hissini korumak için, temiz hava yolları hissini teşvik ettiği bilinen uçucu yağları kullanmayı deneyin. Temiz hava yolları hissini teşvik etmek için antrenmandan önce göğsünüze ve boynunuza Nane yağı veya Okaliptüs yağı gibi uçucu yağlar sürmeyi düşünün . Ayrıca böyle bir esansiyel yağ karışımı uygulayabilirsiniz doTERRA Nefes ® canlandırıcı bir buharını oluşturmak ve açık hava yollarında duygularını teşvik etmek göğsüne.  

Masaj Kasları 

İster yoğun bir egzersiz için ısınıyor olun, ister daha sonra iyileşmeye çalışıyor olun, kaslarınızı en iyi durumda tutmak önemlidir. Bazı uçucu yağlar, egzersiz öncesi ve sonrasında kaslara masaj yapmak için yararlı olan güçlü yatıştırıcı, ısınma ve soğutma özelliklerine sahiptir. Fiziksel aktiviteden sonra kaslara rahatlatıcı bir rahatlık sağlamak için bacaklar, ayaklar, kollar, omuzlar, sırt ve boyun gibi bölgelere ısıtma veya soğutma özellikli uçucu yağlarla masaj yapmayı deneyin.  


Isınma özelliklerine sahip uçucu yağlar  

 • Karabiber yağı  
 • Buhur yağı 
 • Cassia yağı
 • Keklik üzümü yağı 
 • Tarçın Kabuğu yağı 
 • Karanfil yağı  

Soğutma özellikli uçucu yağlar  

 • Fesleğen yağı 
 • Mavi solucan otu yağı 
 • Kakule yağı 
 • Nane yağı 
 • Deep Blue ® Yatıştırıcı Karışım

Bu uçucu yağlar ve karışımlar, vücudunuzu fiziksel aktiviteye hazırlamaya yardımcı olmak için ısınma veya esneme rutininiz sırasında kaslara uygulanabilir. Bir antrenmanı bitirdiğinizde, yorgun kaslarınızı rahatlatmak için bir masajın parçası olarak uçucu yağları kullanmayı düşünebilirsiniz. Birçok sporcu için masaj, egzersiz sonrası toparlanmanın düzenli ve hayati bir parçasıdır.  

Hidrasyon  

Hidrasyon genel sağlığın anahtarıdır, ancak egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında özellikle önemlidir. Vücudumuz terlediğimizde su kaybettiği için, vücudu suyla yenilemek ve susuz kalmamak çok önemlidir. Dehidrasyon vücudunuzu zayıflatır ve hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Antrenmandan önce veya sonra sıvı almayı hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Sade suyu, uçucu yağların eklenmesiyle ferahlatıcı, lezzetli bir içeceğe dönüştürün. Limon yağı, Kireç yağı, Greyfurt yağı, Yabani Portakal yağı veya Bergamot yağı gibi narenciye esansiyel yağları suyunuza lezzetli ve canlandırıcı bir tat katabilir. İhtiyacınız olan hidrasyonu aldığınızdan emin olmak için antrenmandan önce suyunuza birkaç damla yağ eklemeyi düşünün.  

Dinlenme, Rahatlama ve Yorgunlukla Mücadele  

Antrenmanınızın sonunda, uygun bir şekilde soğuduktan sonra, bir sonraki antrenmanınızdan önce dinlenmeniz önemlidir. Vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır ve egzersizler arasında dinlenme eksikliği, vücudun aşırı çalışması nedeniyle yaralanmalara neden olabilir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahip uçucu yağlar kullanarak, bir sonraki antrenmanınızdan önce uygun şekilde dinlenmenizi sağlayabilirsiniz. Dinlenmeyi ve gevşemeyi teşvik etmek ve egzersizler arasında yorgunlukla mücadele etmek için uçucu yağları kullanmak için birkaç fikir.  

 1. Uyumakta güçlük çekiyorsanız , yatak odanızda uykuya elverişli rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaya yardımcı olmak için Lavanta yağı veya doTERRA Serenity ® Dinlendirici Karışım gibi uçucu yağları dağıtın.  
 2. Bir sonraki antrenmanınızdan önce dinlenmeye ve rahatlamaya mı çalışıyorsunuz? Vücudu sakinleştirmek ve zihni rahatlatmak için birkaç damla doTERRA Balance ® , Roman Papatya yağı , Lavanta yağı , Sandal ağacı yağı veya doTERRA Serenity gibi yatıştırıcı bir uçucu yağ ekleyin .  
 3. Bir sonraki egzersiz zamanınız geldiğinde yorgun veya halsiz hissediyorsanız, uyanık, odaklanmış ve enerji dolu hissetmenize yardımcı olmak için canlandırıcı ve uçucu yağlar kullanmayı deneyin. Selvi yağı, Misket Limonu yağı, Nane yağı veya Yabani Portakal yağı gibi uçucu yağlar , bir sonraki antrenmanınız için kendinizi uyanık ve hazır hissetmenize yardımcı olmak için özellikle yararlıdır.  
   

Egzersiz için uçucu yağları kullanmanın daha fazla yolunu mu arıyorsunuz? Bu ücretsiz doTERRA eBook, Essential Oils and Fitness’a göz atın .  

DIY Uçucu Yağ Ayak Islatın 

Uzun bir koşu, uzun bir bisiklet sürüşü veya diğer yoğun bir antrenmandan sonra ayaklarınızın biraz dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Ayaklarınızı yenilemeniz gereken antrenman sonrası günler için bu DIY uçucu yağ ayağını deneyin. 


İhtiyacın olacak:  

Sıcak su  
Epsom tuzu  
Kabartma tozu  


Bu uçucu yağlardan herhangi birini (veya bir kombinasyonunu) deneyin:  

 • Roma Papatyası yağı  
 • Nane yağı  
 • Lavanta yağı  
 • Biberiye yağı  
 • Zencefil yağı  
 • Karanfil yağı  
 • Limon yağı  
 • Karabiber yağı  

Talimatlar:

 1. Sıcak suyu, bir avuç Epsom tuzu ve birkaç kaşık karbonatı ayaklarınıza yetecek büyüklükte bir küvette birleştirin.
 2. Seçtiğiniz uçucu yağdan (veya birkaç yağdan) birkaç damla ekleyin.
 3. Rahatlamak ve rahatlamak için ayaklarınızı ıslatın. 

© doTERRA.com, orijinal metine ulaş

#

No responses yet

Fikrini paylaş